OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / BMW 5 (1995–2004)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Cestovné komfort

Dobré jazdné vlastnosti

Slušný vnútorný priestor

Stále elegantný dizajn

Kvalitné spracovanie

Priaznivé ceny

O vozidle

Päťkové BMW rady E39 je štvrtou generáciou veľkého manažérskeho sedanu a combi nemeckej značky. V dnešnej dobe je dostupnou alternatívou, ako získať veľké, priestranné a reprezentatívne vozidlo prémiovej značky za priaznivú cenu. Vyznačuje sa tiež ešte predsa len trochu jednoduchšou technikou ako modernejšie vozy, čo znižuje riziko nákladných opráv. To však neznamená, že by prevádzka päťkového BMW bola lacná, starší automobil vyžaduje starostlivosť a tá nebýva vždy cenovo priaznivá. Dizajn päťky E39 môžu mnohí považovať za trochu usadlejší, ale také skutočne bolo BMW vtedajšej doby. Mnohí naopak klasický neokázalý vzhľad, ktorý však päťku priblížil veľkému sedmičkovému modelu, ocenia. To platí aj pre prevedenie interiéru, ktoré ani dnes nepôsobí vôbec zastaralým dojmom. Päťka tiež zaujme tých, ktorí hľadajú priestranný automobil. Na rozdiel od menšej trojky u nej totiž nehrozí nedostatok miesta, posádka sa tu rozhodne je netlačí. Dostatočne veľký je aj batožinový priestor. Ku kladom vozidla patria aj jazdné vlastnosti a cestovný komfort. Veľké BMW jednoducho zvláda elegantne tlmiť nerovnosti a rozmaznáva posádku ako v bavlnke, pritom má isté a pevné správanie v zákrutách a dokáže poskytnúť aj športovú jazdu.

Pod kapotou päťkového BMW E39 nájdeme tradične širokú paletu motorov, ktorá sa skladá zo zážihových a vznetových jednotiek. Základom sú síce štvorvalce 2,0 d so 100 alebo 110 kW, ostatné jednotky majú viac valcov. U vznetových motorov sú to iba šesťvalce, a to konkrétne v prevedeniach 525 tds so 105 kW, 525d s výkonom 120 kW, a 530d s výkonom 135 a neskôr 142 kW. Vznetový štvorvalec a slabší šesťvalec však nie sú príliš vhodné motorizácie tak z hľadiska výkonu, ako aj spoľahlivosti. Silnejšie motory by mali byť bezproblémovejšie. U zážihových motorov sa pod kapotou BMW 5 stretneme prevažne so šesťvalcami. V prevedení 520i je základom najprv dvojliter so 110 kW, neskôr jednotka 2,2 litra s výkonom 125 kW. Nasledujú verzie 523, 525 s 2,5 litrovým šesťvalcom s výkonom 125 a 141 kW, prevedenia 528i malo motor 2,8 litra s výkonom 142 kW. Šesťvalcová špička je trojliter v modeli 530i s výkonom 170 kW. Päťkové BMW však dokáže uspokojiť ešte aj náročnejšieho vodiča. Vidlicové osemvalce tú zastupujú motory 3,5 litra s výkonom 173 kW a 4,4 litra s 210 kW. Vrcholom je potom päťlitrový osemvalec s výkonom 294 kW v legendárnom prevedení M5, ktoré bolo vo svojej dobe najrýchlejšou cestovnou limuzínou vôbec. Je asi zbytočné dodávať, že osemvalcové motory majú vysokú spotrebu a sú na trhu naozaj vzácne.

Výbava

Pre BMW päťkovej série sa rozhodovali väčšinou majitelia, ktorí boli schopní priplácať za všemožné prvky nadštandardnej výbavy. Tá štandardná totiž nebola príliš bohatá, a u ojazdených áut sa tak môže výbava dosť líšiť. O dobre vybavená autá by však nemala byť núdza.

Design

Vzhľad päťkového BMW rady E39 môžeme zaradiť ešte ku starej dizajnérskej škole mníchovskej automobilky. Nasledujúce modely sa už vyznačujú zložitejšími a agresívnejšími linkami, E39 ešte vyznáva klasické jednoduché a uhladené tvary. Dnes už nie je najmladší, napriek tomu stále vyzerá veľmi elegantne.

Spotreba

BMW patrí k automobilkám s najlepšou motorovou školou na svete. Niet preto divu, že jeho agregáty sú úspornejšie než rovnako výkonná konkurencia z tej istej doby. Preto možno spotrebu päťky hodnotiť kladne, ale nemožno počítať s tým, že vozidlo bude vyložene úsporné. S turbodieselami sa napokon dá dosiahnuť veľmi zaujímavých hodnôt, benzínové jednotky sú náročnejšie, ale poskytnú väčšiu radosť z jazdy.

Jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti patria k prednostiam päťkového BMW. Podvozok, ktorý musel zvládať krotiť aj 400 koní extrémneho modelu M5, vie na takto veľký voz ponúknuť prekvapivo agilné správanie v zákrutách. Iste, menšia trojka je v tomto ohľade oveľa lepšia, ale Päťku stále môžeme označovať za športovú, obzvlášť s prihliadnutím k súčasnosti, kedy sa do zákrut príliš ochotne nevrhajú ani vozidlá menšie o triedu alebo dve. Zadný náhon však predovšetkým v horších poveternostných podmienkach vyžaduje skúsenejšiu ruku.

Bezpečnosť

V roku 1998 získalo BMW 5 série E39 v nárazových testoch Euro NCAP štvorhviezdičkové hodnotenie, čo bol v tej dobe veľmi dobrý výsledok. Z dnešného hľadiska môžeme bezpečnosť hodnotiť stále veľmi dobre, a to vďaka robustnej karosérii a slušnej bezpečnostnej výbave, na moderné vozidlá však Päťka E39 jednoducho nemá.

Praktickosť

Päťkové BMW ako rodinný sťahovák? Nuž, prečo nie. U E39 je to možné, jednoduché tvary karosérie a menšia zviazanosť rôznymi normami a požiadavkami znamenajú, že E39 je veľmi priestorné. Cestujúci sa tu rozhodne netiesnia a aj pre batožinu je dostatok miesta. Sedan pojme priemerných 460 litrov, kombi však uvezie naozaj slušných 520 litrov nákladu.

Komfort

BMW 5 štvrtej generácie prináša posádke skvelý jazdný komfort. Veľký sedan aj kombi žehlí nerovnosti cesty a vozidlo pritom zostáva isté a nemá zbytočne kolísavý prejav. Výborné je tiež odhlučnenie a posádka si môže užívať komfortnú a dobre vybavenú kabínu.

Prevádzkové náklady

Pre päťkové BMW E39 platí to isté, čo pre takmer každý starší prémiový automobil. Jeho prevádzka rozhodne nebude lacná, ak však vozu venujete dostatočnú starostlivosť a do potrebných opráv budete investovať pravidelne, nemali by vás prekvapiť extrémne poruchy. Spotreba motorov je u BMW 5 lepšia než u konkurencie, avšak u veľkého auta je tiež potrebné počítať s väčším prísunom paliva.0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100