OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Citroën Berlingo (1996–2008)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Veľký vnútorný priestor

Praktickosť

Komfortné odpruženie

Solídny dizajn

O vozidle

Citroën Berlingo spoločne so svojím dvojčaťom Peugeot Partner stál pri obnove kategórie polododávkových vozidiel pre voľný čas. Základom je myšlienka mestského rozvážkového vozidla, ktoré je však uspôsobené pre použitie ako bežný osobný automobil. Jednoduchá skriňová karoséria vzadu prináša obrovský vnútorný priestor, pritom klasický automobilový predok vozidla zaisťuje slušnú aerodynamiku a dodáva vozidlu vzhľad akéhosi zvýšeného kombi. Práve obrovská ponuka veľkého vnútorného priestoru na malej ploche pôdorysu auta je najväčšou prednosťou Berlinga. Nákladový priestor pojme skutočne dosť batožiny, aj netradičný náklad. Praktickosť vozidla zvyšujú bočné posuvné dvere, za príplatok mohlo mať Berlingo dvoje, štandardne sú len jedny na pravej strane. Celkovo príjemný je dizajn vozidla, čo platí predovšetkým pre verzie predávané po facelifte, ktorým model prešiel v roku 2003.

K horším vlastnostiam Berlinga patrí nie veľmi vydarené dielenské spracovanie a trvanlivosť niektorých častí vozidla. Napríklad sedadlá môžu byť u starších vozidiel vysedené, ani celková spoľahlivosť auta si nezaslúži pochvalu. Na druhej strane je mechanicky Berlingo jednoduchým strojom, ktorý nie je zložité opravovať. Od v podstate dodávkového vozidla, ktoré stojí na platforme starého Citroënu ZX, nemožno očakávať ktovieaké jazdné vlastnosti, zameranie na komfort je jednoznačne pozitívnou voľbou. Ale nepresné radenie nepoteší nikoho. Paleta motorov je vcelku jednoduchá, žiadna z jednotiek sa neženie za športovými výkonmi. Zážihové motory zastupujú jednotky 1.4 55 kW, 1.6 80 kW a 1.8 66 kW. Najčastejším je základný variant, ktorý však patrí k lenivým motorom a ani spotreba nemusí byť pri dlhších cestách ideálna. Lepšou voľbou sú diesely. Tu jasne exceluje jednotka 1.6 HDI s výkonom 66 kW, ktorá má pre pohon auta dostatok sily a vyznačuje sa kultivovaným prejavom, ako aj nízkou spotrebou. Motor 2.0 HDI so zhodným výkonom, dodávaný v predchádzajúcich rokoch výroby, nie je taký lákavý. Je menej spoľahlivý a občas trpí vyššou spotrebou. Základná nepreplňovaná jednotka 1.9 D s 51 kW je potom opäť pomerne slabá.

Výbava

Berlingo je predovšetkým účelné vozidlo, u ktorého sa príliš na luxus nehľadí. Výbava auta je tak skôr základná, a ani za príplatok nebolo možné získať vyložene komfortné prvky. Klimatizácia alebo elektrické sťahovanie okien však sú k dispozícii.

Design

Vzhľadovo je Berlingo a jeho súrodenec Partner vcelku jednoduchý automobil, ktorý pritom nepôsobí príliš dodávkovým dojmom. Obzvlášť po facelifte, ku ktorému došlo v roku 2003, je Berlingo elegantným autom, ktoré k svojej vysokej úžitkovej hodnote pridáva aj solídny vzhľad.

Spotreba

Pre Citroën Berlingo existuje v podstate jedna ideálna motorizácia - turbodiesel 1.6 HDI. Ten prináša naozaj nízku spotrebu. To platí aj pre základný diesel 1.9, ale horšie je to u dvojlitra. Zážihové motory majú mierne vyššiu spotrebu.

Jazdné vlastnosti

Od de facto úžitkového automobilu nemožno očakávať ktovieaké skvelé jazdné vlastnosti. Berlingo si však vedie vcelku dobre, je nezáludné, no celkovo sa zameriava na komfort, čo vedie k väčším náklonom v zákrutách. U jazdných vlastností je tiež nutné počítať s výraznou zmenou rozloženia hmotnosti vozidla pri plnom naložení.

Bezpečnosť

Berlingo prešlo nárazovými testami pomerne neskoro vo svojom modelovom cykle - v roku 2005. A od Euro NCAP získalo solídne hodnotenie štyroch hviezdičiek. Bezpečnostná výbava auta však môže byť veľmi závislá od roku výroby, a preto sa ako lepšia voľba javia novšie vozidlá. 

Praktickosť

Práve kvôli vysokej úžitkovej hodnote a praktickosti Berlingo a jeho súrodenec Partner vlastne vznikali. Na danom pôdoryse patrí k najpriestrannejším automobilom vôbec. Batožinový priestor s objemom 624 litrov je na necelé 4,2 metra dlhé auto naozaj rekordný. Veľa miesta má aj posádka, ktorá sedí vzpriamene.

Komfort

Komfortné odpruženie je ďalšou z predností Berlinga. Podvozok filtruje nerovnosti s veľkou gráciou, vzhľadom k stavbe karosérie však môžeme počítať s trochu väčším hojdaním a náklonom v zákrutách. Posádka auta má dostatok miesta vo všetkých smeroch, komfortné prvky výbavy však nie sú príliš časté.

Prevádzkové náklady

Berlingo bohužiaľ nepatrí k najspoľahlivejším automobilom a vzhľadom k veku niektorých ojazdených áut je nutné počítať s investíciami do opráv. Na druhej strane je to technicky jednoduchý automobil, ktorý nie je príliš náročné opravovať.

Názor odborníka

S příchodem letní sezóny každoročně roste zájem o ojeté rodinné vozy. Kromě různých kombíků či MPV se v Česku velké oblibě těší i osobní verze původně užitkových vozů. Alternativou Berlinga mohou být i technicky spřízněný Peugeot Partner či konkurenční Renault Kangoo, VW Caddy a další. Pětimístné Berlingo je často volbou živnostníka, jemuž v týdnu slouží jako pomocník při podnikání a o víkendu odstěhuje celou rodinu na chalupu. Rozhodně v sobě nezapře „dodávkový“ původ promítající se do nepříliš jistých jízdních vlastností a nevalného jízdního komfortu. Po stránce praktičnosti mu však lze stěží něco vytknout. Prostor pro posádku i zavazadla je nadprůměrný, interiér je vzdušný a nabízí nadbytek odkládacích prostor. Obzvláště ve spojení s úspornými a odolnými motory HDI se jedná o ojetinu, která se na ploše našich autocenter nikdy dlouho neohřeje. I léty prověřené zážehové motory však s přehledem vyhoví drtivě většině uživatelů, zejména pokud má vůz sloužit běžným rodinným potřebám a nenajezdí tisíce kilometrů měsíčně.

Citroen BerlingoVyhrajte tablet
0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Hľadať