OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Fiat Idea (2004–2012)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Dobrý vnútorný priestorov

Variabilný interiér

Pohodlné sedadlá

Kvalitné spracovanie

Isté jazdné vlastnosti

O vozidle

Fiat Idea je talianskym príspevkom do kategórie malých MPV. Aj napriek nesporným kvality tohto vozidla sa s ním v našich končinách nestretneme príliš často, českých zákazníkov Idea zďaleka nezaujala tak ako trebárs konkurenčný Opel Meriva, Škoda Roomster, alebo Renault Modus. Pritom má Idea svoje nesporné kvality. Dôvod k jej relatívnemu neúspechu na slovenskom trhu je daný skôr dizajnom, ktorý mnoho zákazníkov neoslovil. V ponuke Fiatu pôsobila Idea možno až príliš fádne, a automobilka na Slovensku v reklamných kampaniach presadzovala predovšetkým iné vozy, takže tento trochu zapadol. Aj preto však môže byť Idea dobrým tipom na kvalitné ojazdené malé MPV. Výber je menší ako u súperov, na druhú stranu, tento malý Fiat prekvapivo netrpí zásadnými neduhmi, a bude príjemným a spoľahlivým spoločníkom.

Podobne ako pri konkurenčných malých MPV hrá najväčšiu dôležitosť variabilný priestor. V interiéri je až prekvapivé množstvo miesta, dané samozrejme vyššou pozíciou sedenia, a celkovo vyššia stavbou karosérie. Zadné sedadlá sú posuvné a rôzne sklopné, takže možno získať prepravný priestor presne podľa aktuálnych potrieb. Napríklad posunutím zadných sedadiel vzad vznikne naozaj kráľovský priestor pre kolená cestujúcich. Naopak posunutím sedadiel dopredu možno získať miesto navyše v batožinovom priestore. Jeho základný objem je 320 litrov, ale maximom je dokonca 420 litrov. Úplným sklopením sedadiel vznikne nákladový priestor s objemom 1420 litrov. Limitujúci je tu len užitočná hmotnosť približne 420 kilogramov podľa prevedenia vozidla. Pri zadných sedadlách možno tiež operadlá aretovať v niekoľkých úrovniach náklonu, čo nebýva príliš bežné.

Idea zasluhuje pochvalu aj za isté a dobre čitateľné jazdné vlastnosti, a celkovo ľahkú ovládateľnosť. Dobrá je tiež smerová stabilita, a aj v zákrutách sa vozidlo správa sebaisto a veľmi dobre drží zvolenú stopu. Pritom komfort odpruženia je tiež na veľmi dobrej úrovni a k pohodlnému cestovaniu okrem neho a sedadlách prispieva aj dobré odhlučnenie vozidla.

Pod kapotou malého MPV s objavila celkom štvorica agregátov. Avšak najmenší motor z ponuky, benzínový štvorvalec 1,2 Fire s výkonom 59 kW, s u nás nepredával. Možno aj absencia základného motora bola dôvodom menšieho úspechu modelu. Pritom motor je pre malé MPV dôstojným základom. Stretnúť s tak môžete predovšetkým s tisícštyristovkou s výkonom 70 kW, alebo s turbodieselom 1,3 Multijet s 51 kW. Na niektorých trhoch bola dostupná aj verzia s 66 kW, u nás sa však opäť nepredávala. Naftovou špičkou tu tak bolo prevedenie 1,9 Multijet s výkonom 74 kW.

Výbava

Z hľadiska výbavy asi Fiat Idea ničím neprekvapí, v malom MPV sa neobjavujú žiadne prekvapivé komfortné prvky, a v základných výbavách chýbajú napríklad klimatizácia i niektoré ďalšie záležitosti. Avšak zohnať slušne vybavený automobil nie je problém.

 

Design

Dizajn Fiatu Idea je na prvý pohľad možno až príliš obyčajný, napriek tomu je však možné v malom MPV nájsť niekoľko zaujímavých detailov, ktoré zaujmú. No auto vyzerá, ako by takmer nemalo kapotu, čo nemusí všetkým potenciálnym záujemcom vyhovovať. Interiér pôsobí príjemnejšie, každému sa však nemusia páčiť centrálne umiestnený prístrojový štít.

 

Spotreba

Fiat Idea má vyváženú paletu motorov, ktoré sa môžu pochváliť priaznivou spotrebou paliva. Najšetrnejší je samozrejme malý turbodiesel 1,3 Multijet, ktorý uspokojí pokojnejšieho vodiča, a odvďačí sa im dlhodobou spotrebou aj pod päť litrov na 100 kilometrov. Ani ostatné motory na tom však nie sú z hľadiska spotreby vôbec zle.

 

Jazdné vlastnosti

Idea zasluhuje pochvalu aj za isté a dobre čitateľné jazdné vlastnosti a celkovo ľahkú ovládateľnosť. Dobrá je i smerová stabilita, a aj v oblúkoch sa vozidlo chová sebaisto a veľmi dobre drží zvolenú stopu.

 

Bezpečnosť

V nárazových testoch Euro NCAP získal Fiat Idea v roku 2006 štvorhviezdičkové hodnotenie, čím trochu zaostáva za niektorými konkurentmi. Bezpečnostná výbava počíta čelné airbagy pre vodiča a spolujazdca, a tiež bočné hlavové airbagy.

 

Praktickosť

Zadné sedadlá sú posuvné a rôzne sklopné, takže možno získať prepravný priestor presne podľa aktuálnych potrieb. Napríklad posunutím zadných sedadiel vzad vznikne naozaj kráľovský priestor pre kolená cestujúcich. Naopak posunutím sedadiel dopredu možno získať miesto navyše v batožinovom priestore. Jeho základný objem je 320 litrov, ale maximom je dokonca 420 litrov. Úplným sklopením sedadiel vznikne nákladový priestor s objemom 1420 litrov. Limitujúca je tu len užitočná hmotnosť približne 420 kilogramov podľa prevedenia vozidla. Pri zadných sedadlách možno tiež operadlá aretovať v niekoľkých úrovniach náklonu, čo nebýva príliš bežná možnosť.

Komfort

Idea sa môže pochváliť aj veľmi dobrý jazdným komfortom. Ten začína pri vhodne naladenom podvozku, pokračuje cez dobré odhlučnenie vozidla, a končí pri pohodlných sedadlách, vzadu s naozaj širokou možnosťou nastavenia a aretácie.  

Prevádzkové náklady

Fiat Idea patrí k malým MPV s naozaj priaznivými prevádzkovými nákladmi. Je to dané nielen nízkou spotrebou paliva, ale aj celkovo menšími servisnými nárokmi. Idea je prekvapivo celkom spoľahlivá, diely sú relatívne lacné, a to isté platí pre servisné úkony ako také.  0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100