OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Ford Transit (2000–2006)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Veľký vnútorný priestor

Nízke prevádzkové náklady

Bohatá ponuka verzií

Prevedenie s pohonom predných alebo zadných kolies

Solídna výbava

Dobré jazdné vlastnosti

O vozidle

Úžitkový voz Ford Transit sa v roku 2000 na trhu objavil už v šiestej generácii. Tradičný pracant je k dispozícii v nespočetnom množstve variant. Snáď žiadny iný úžitkový voz nie je k dispozícii v toľkých verziách. Jednoducho a elegantne riešený Transit sa od roku 200 vyrábal v prevedeniach furgon, polokombi, minibus, valník a ako podvozok pre špeciálne nadstavby. Tieto verzie boli v predaji navyše v celej škále rázvorov a rôznych konfigurácií výšky a celkového prevedenia kabíny. Okrem toho je Transit k dostaniu s pohonom predných alebo zadných kolies. Predokolky sa hodia pre klasické ľahšie rozvážkové úlohy, modely s pohonom zadných kolies sú určené pre ťažšie nákladné aplikácie. Napríklad na rozdiel od konkurenčného Volkswagenu Transporter nájdeme na trhu ojazdených áut častejšie Ford Transit vo vyslovene úžitkových variantoch, u Transporterov sú to obyčajne rôzne verzie na prepravu pasažierov. Tie figurujú tiež v rade Transit, ale vyslovene veľké luxusné MPV nie je v tomto prípade bežnou záležitosťou. Pritom podobne ako u Transportérov platí, že jazdnými vlastnosťami a možnosťami výbavy sa Transit na prelome tisícročia priblížil osobným automobilom.

Vzhľadom k úžitkovému zameraniu auta je pri ojazdenkách potrebné častejšie počítať s výraznejším opotrebovaním. To býva spôsobené preťažovaním vozu, vyskytovať sa tak môžu vôle na ložiskách kolies, tak isto v uložení oboch náprav, výnimkou nie sú ani vymlátené čepy prednej nápravy. Čo sa týka motorov, ponuka je vcelku široká a tvoria ju v drvivej väčšine prípadov vznetové jednotky. Výnimkou je jediný zážihový štvorvalec 2,3 litra, ktorý je celkom vzácnou motorizáciou. Zo vznetových motorov sa dá vyberať medzi dvojlitrovými agregátmi Di s výkonom 74kW alebo silnejšími 2,4 l motormi TDDi a TDCi. Základné motory, dostačujúce na pohon dodávky, prekvapia dlhou životnosťou a spoľahlivosťou. Zo silnejších variantov sú lepšie modernejšie motory TDCi, pri ktorých sa občas vyskytujú problémy so vstrekovačmi. Agregáty TDDi častejšie trápia finančne náročné  poruchy vstrekovacieho čerpadla.

Výbava

Možnosti výbavy Transitov boli vcelku bohaté. Na trhu tak hravo narazíme na ojazdenky vybavené nielen ABS, ale aj airbagmi, centrálnym uzamykaním alebo elektrickým ovládaním spätných zrkadiel. Ľahko tu tak nájdeme obdobný komfort, ako u bežných osobných áut.

Design

Ford Transit šiestej generácie patrí k moderným dodávkovým vozom, pri ktorých sa automobilka okrem úžitkovej hodnoty zamerala aj na zaujímavejší a atraktívnejší vzhľad. Dizajn auta tak odpovedá štýlu osobných Fordov danej doby a medzi dodávkami pôsobí celkom elegantne.

Spotreba

Pod kapotou Transitu šiestej generácie nájdeme v drvivej väčšine prípadov úsporné a silné turbodieslové motory. Z hľadiska spotreby sú výhodnejšími základné štvorvalcové motorizácie, objemnejšie motorizácie je vhodné voliť, pokiaľ je počítané s vyťažovaním vozu a jeho využitím na dlhšie cesty.

Jazdné vlastnosti

Ford Transit mal medzi dodávkovými automobilmi nadpriemerné jazdné vlastnosti a platí to aj pre prevedenie vyrábané od roku 2000. Samozrejme je stále potrebné počítať s úžitkovým charakterom auta. Platí, že jazdné vlastnosti sú nezáludné a na Transit je spoľahnutie.

Bezpečnosť

Klasický Transit nárazovými testami Euro NCAP neprešiel, celkovo však svojou koncepciou a vyššou úrovňou výbavy patrí k nadpriemerne bezpečným dodávkovým vozom. Okrem bežných airbagov sa dajú lepšie verzie doplniť aj celým radom ďalších bezpečnostných prvkov.

Praktickosť

Veľká a jednoducho riešená karoséria dodávaná v celom rade rozmerov a konkrétnych konfigurácií kabíny je obrovskou výhodou Transitu. Tento Ford je veľmi obľúbený dodávkový automobil s variabilným interiérom. Ten je možné aj detailnejšie prispôsobovať potrebám jednotlivých zákazníkov a ponuka rôznych špeciálnych nadstavieb je tiež široká.

Komfort

Ford Transit šiestej generácie prináša nadbytok vnútorného priestoru, ale na dodávkový automobil tiež starostlivo a komfortne odladený podvozok. Vo verziách na prepravu osôb sa môže jednať o veľmi pohodlný voz s vysokou prepravnou kapacitou.

Prevádzkové náklady

Ford Transit je trvanlivý dodávkový automobil, pri ktorom je ale nutné počítať s vyššou úrovňou opotrebovania. Okrem toho sa mu nevyhýbajú niektoré chronické mechanické problémy, z ktorých pre Ford tradičné býva opotrebovanie kľúčov a zámkov, čo vedie k možnosti ich ľahkého prelomenia. Transit aj kvôli možnej korózii vyžaduje mierne väčšiu pozornosť. Pohonné jednotky sú úsporné.0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100