OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Ford Transit (2006–2013)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Veľký vnútorný priestor

Nízke prevádzkové náklady

Bohatá ponuka verzií

Prevedenie s pohonom predných alebo zadných kolies

Výhľad z vozu

Dobré jazdné vlastnosti

O vozidle

V roku 2006 sa dočkala šiesta generácia Fordu Transit výraznej modernizácie a od tej doby sa model predáva ako generácia siedma. Základná konštrukcia modelu zostala zachovaná, rovnako ako veľmi široká ponuka jednotlivých verzií. Zmenou prešiel dizajn, ktorý sa opäť priblížil aktuálnym osobným modelom značky. A výrazne obmenená bola aj kompletná motorová paleta. Štandardom sú teraz motory TDCi, základ tvorí jednotka s objemom 2,2 litra a výkonom 63 kW v novších verziách sú k dispozícii už len výkonnejšie prevedenia so 74 kW. Spočiatku výroby boli ako silnejšie motorizácie k dispozícii motory s objemom 2,4 litra, v súčasnom prevedení je 2,2 litrové TDCi jedinou pohonnou jednotkou a k dispozícii sú aj verzie s výkonom 92, 103 a 114 kW. Zaujímavosťou je možnosť voľby verzie s pohonom všetkých kolies, s motorom o výkone 92 kW, tie však patria na trhu ojazdených vozov k vzácnym prevedeniam. Motory splňujú normu Euro 5.

Aj v novom prevedení sa snaží Transit svojou výbavou a pohodlím priblížiť osobným vozom. Pochopiteľne komfortu veľkých MPV sa rovnať nemôže, ale kabína môže byť vybavená naozaj dobre, okrem toho je pracovisko šoféra príjemne prehľadné a palubná doska má účelný dizajn. Pohodlné sú aj sedadlá vozu, avšak chýba výraznejšie bočné vedenie. Vodič má výborný prehľad o dianí okolo auta. Pohonné jednotky sú príjemne úsporné, pri bežnej jazde sa s nimi dá podľa verzie dostať na spotrebu okolo ôsmich litrov na 100 kilometrov, na veľmi dobrej úrovni je aj odhlučnenie. Úžitkovú podstatu vozu však odhaľujú napríklad tvrdé plasty v interiéry a mnoho jednoducho riešených detailov. 

Výbava

Výbava Transitov môže byť naozaj celkom bohatá, k bežným prvkom ako sú airbagy s ABS sa môžu pridať aj luxusné, ale stále veľmi praktické položky výbavy. Okrem parkovacích senzorov je tak Transit k dostaniu aj v prevedení s parkovacou kamerou. Podobná výbava nebude na trhu ojazdených áut celkom bežná.

Design

Siedmi Transit sa vzhľadovo opäť posunul o kúsok bližšie k bežným osobným automobilom, aj keď pochopiteľne karosériu zamaskovať nejde. Transit bol v predaji aj vo verziách s výraznejším dizajnom karosérie, ktorý majú na svedomí rôzne doplnky a spojlery, dokonca aj liatinové kolesá. V takom prevedení to vozu nadmieru pristane.

Spotreba

Pod kapotou siedmej generácie Transitu sa nachádzajú v drvivej väčšine úsporné štvorvalce TDCi a vo veľkých dodávkových verziách je možné dosiahnuť bez problémov osemlitrovú priemernú spotrebu. V diaľničnom tempe a pri vysokom zaťažení auta spotreba pochopiteľne stúpa.

Jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti Transitu patrili vždy v rámci dodávok medzi nadpriemerné a to platí aj pre modernizované prevedenie vyrábané od roku 2006. Slušným jazdným vlastnostiam môže odpovedať aj vzhľad automobilu. Jazdne je Transit nezáludný, čo je to najdôležitejšie.

Bezpečnosť

Klasický Transit nárazovými testami  Euro NCAP neprešiel, celkovo však svojou koncepciou a vyššou úrovňou výbavy patrí k nadpriemerne bezpečným dodávkam. Okrem bežných airbagov sa dá lepšia verzia doplniť aj o celé množstvo ďalších bezpečnostných prvkov.

Praktickosť

Veľká a jednoducho riešená karoséria dodávaná v celej rade rozmerov a konkrétnych konfigurácií kabíny je obrovskou výhodou Transitu. Transit je veľmi obľúbený dodávkový automobil s variabilným interiérom. Varianty pre prepravu osôb ale nemajú tak flexibilné možnosti nastavenia sedadiel ako niektorí konkurenti.

Komfort

Aj siedma generácia Transitu prináša nadbytok vnútorného priestoru, pohodlné sú napríklad sedadlá, ktorým však chýba trochu bočného vedenia. Podvozok je celkovo ladený komfortne, často s ohľadom na možnosti maximálneho zaťaženia. Aj pri verziách na prepravu cestujúcich je totiž zachovaná zadná pevná náprava odpružená listovými strunami, dimenzovaná na vysokú nosnosť.

Prevádzkové náklady

Ford Transit je trvanlivý dodávkový automobil, pri ktorom je potrebné počítať s vyšším opotrebením. Vzhľadom k jeho rozšírenosti nie sú problémy so servisom a jeho cenovou dostupnosťou, priaznivé sú aj náklady na palivo.

Ford Transit0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100