OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Mazda 5 (2004–2010)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Spoľahlivosť

Veľký a variabilný vnútorný priestor

Dobré jazdné vlastnosti

Úsporné turbodiesely

O vozidle

Mazda 5 je priestorné a praktické kompaktné MPV, ktoré nadväzuje na predchádzajúci model Premacy. Má veľa kladov, avšak na trhu patrí medzi vzácnejšie vozidlá s vyššou cenou, než akú majú rovnako starí konkurenti. Dôvodov pre vyššiu cenu je mnoho. Mazda 5 je totiž elegantné MPV, ktoré sa pýši veľmi dobrou spoľahlivosťou. Okrem toho sa môže „Päťka“ chváliť aj veľmi dobrou ponukou vnútorného priestoru, a skvelou variabilitou interiéru. Vozidlo možno získať vo verzii s piatimi alebo siedmimi miestami. Tretí rad sedadiel je menej priestorný, na ostatných miestach si však cestujúci užijú dosť miesta aj pohodlné sedadlá. V prípade, že je vozidlo využívané v sedemmiestnej konfigurácii, je batožinový priestor naozaj malý – objem 112 litrov je len symbolický. Sedadlá sa dajú zložiť do podlahy tak, že batožinový priestor pojme slušných 426 litrov nákladu. Päťmiestna verzia je na tom však lepšie, štandardný objem je veľmi dobrých 538 litrov. Sedadlá v druhom rade sú posuvné a navyše ponúkajú veľmi praktický úložný priestor v sedadle. Ďalšou výhodou sú praktické posuvné zadné dvere.

Kým posádka ocení pohodlie a kvalitné spracovanie interiéru (hoci s tvrdými plastami), vodič bude spokojný s praktickým usporiadaním svojho pracoviska s radiacou pákou na vyvýšenom mieste, takže to ruka od volantu nemá pri radení ďaleko. Päťková Mazda naviac prekvapí veľmi priamym riadením, ktoré je v tejto kategórii nezvyklým javom. Vzhľadom ku komunikatívnosti a presnosti riadenia však vodič rýchlo pochopí, že dosť priamy prevod tú hrá opäť v jeho prospech, a ovládanie auta je v rámci možností kategórie celkom zábava. Keď k tomu pripočítame veľmi isté jazdné vlastnosti a dobre čitateľné správanie podvozku, je jasné, že Mazda 5 je rodinným automobilom pre tých, ktorí úplne nevzdali samotné šoférovanie.

Pohonné jednotky sú pre Päťku k dispozícii len štyri, ale k vozu dobre pasujú. Dvojicu benzínových štvorvalcov reprezentuje tisícosemstovka s výkonom 85 kW, a dvojliter so 107 kW. Dvojliter už je trochu smädnejší, so spotrebou tisícosemstovky sa dá zmieriť, navyše ide o veľmi trvanlivý motor. Fanúšikovia vznetových motorov potom môžu vyberať z dvojice agregátov s objemom dva litre. Základný motor má dostatočných 81 kW, silnejšia verzia potom veľmi solídnych 105 kW. Oba turbodiesely sa môžu pochváliť nízkou spotrebou paliva, silnejší k tomu pridáva aj veľmi solídnu dynamiku.

Výbava

Už základná výbava Mazdy 5 rozhodne nebola chudobná. Okrem šestice airbagov a ďalších obvyklých bezpečnostných prvkov je tu v štandarde manuálna klimatizácia, elektrické ovládanie predných okien a tiež vyhrievaných vonkajších zrkadiel alebo rádio s možnosťou pripojenia externého prehrávača. Vyššie verzie výbavy dokážu pridať aj podstatne zaujímavejšie prvky ako napríklad tempomat, alebo dokonca navigáciu.

Design

Mazda 5 prvej generácie je veľmi elegantné, pohľadné kompaktné MPV, ktorého vzhľad nezastarává ani po viacerých rokoch od ukončenia výroby. Vydarený je aj interiér, v ktorom síce hrajú prím tvrdé plasty, avšak spracovanie aj celková estetika sú na vysokej úrovni.

Spotreba

Turbodiesely pod kapotou Mazdy 5 dokážu priniesť skutočne priaznivú spotrebu paliva, silnejšie z dvojice motorov dokonca s veľmi dobrou dynamikou. Benzínové agregáty sú na tom z hľadiska spotreby horšie, ale tisícosemstovka vie jazdiť s rozumnou spotrebou paliva.

Jazdné vlastnosti

Medzi kompaktnými MPV má Mazda 5 naozaj dobré jazdné vlastnosti. Auto veľmi dobre drží stopu a ochotne počúva pokyny vodiča. Ten má k dispozícii riadenie s nezvyčajne strmým prevodom, takže nie je nutné rúčkovať ani v ostrejších zákrutách. Riadenie je navyše presné a dobre komunikatívne.

Bezpečnosť

Päťková Mazda získala v crashtestoch organizácie Euro NCAP v roku 2005 špičkové hodnotenie piatich hviezdičiek z piatich možných. Od doby uvedenia modelu sa síce kritériá hodnotenia výrazne sprísnili, ale aj v dnešnej dobe môžeme Mazdu 5 vyhlásiť za bezpečný automobil. V štandardnej výbave je šesť aibagov.

Praktickosť

Mazda 5 vyniká vo svojej triede veľmi dobrou praktickosťou. Začína to už posuvnými zadnými dverami, ktoré uľahčujú nastupovanie, a pokračuje veľkou variabilitou interiéru. Ten môže byť päť-alebo sedemmiestny. V prípade sedemmiestnej verzie sa zadná rada dá zložiť do podlahy, ale miesta pre batožinu je tu trochu menej ako v čisto päťmiestnej verzii. Päťka disponuje tiež množstvom inteligentných odkladacích miest, napríklad priestorom pod sedákmi zadných sedadiel.

Komfort

K veľmi dobrým jazdným vlastnostiam pridáva Mazda 5 aj dobrý jazdný komfort. Podvozok dobre filtruje nerovnosti vozovky a priestorný interiér dokáže posádku hýčkať – okrem iného aj pohodlnými sedadlami. Dobrá je tiež výbava väčšiny vozidiel.

Prevádzkové náklady

Hoci sa spotreba motorov drží v rozumných medziach (obzvlášť to platí pre turbodiesely) a Mazda 5 je celkovo veľmi spoľahlivý automobil, môžu byť prevádzkové náklady predsa len trochu vyššie ako pri niektorých súperoch. Je to dané horšou dostupnosťou niektorých náhradných dielov a ich vyššími cenami.0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100