OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Mercedes-Benz Sprinter (1995–2006)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Široká ponuka verzií

Vnútorný priestor

Úsporné a silné motory

Dobrý komfort

Prekvapivo nižšia hmotnosť

O vozidle

Mercedes-Benz Sprinter je veľký dodávkový automobil,  ktorý koncern Daimler vyvinul v spolupráci s Volkswagenom. U neho nesie obdobný automobil označenie LT. Sprinter sa podobne ako ostatné dodávkové vozidlá vyznačuje jednoducho tvarovanou, rozmernou karosériou, ktorá bola dostupná v celom rade rozličných konfigurácií. Okrem klasického skriňového furgonu v troch dĺžkach karosérie a dvoch výškach existujú aj osobné presklené verzie na prepravu väčšieho množstva cestujúcich. K dispozícii bol aj samotný podvozok na inštaláciu ľubovoľnej nadstavby. Sprinter sa oproti konkurentom vyznačuje prekvapivo ľahkou konštrukciou, ktorá pritom nie je na úkor celkovej pevnosti vozidla alebo trvanlivosti podvozkových dielov. Preto sa vozidlo vyznačuje priaznivou spotrebou, kvôli ktorej býva často vyhľadávané. Sprinterovi sa však nevyhýbajú ani ťažkosti a tie majú trochu prekvapivo súvislosť s kvalitou. Veľká dodávka od Mercedesu rozhodne nepatrí k tým najspoľahlivejším a navyše ani antikorózna ochrana nezodpovedá predpokladanej životnosti automobilu. U Sprintera je tak potrebné si dať väčší pozor na stav automobilu aj jeho servisnú históriu. Na druhej strane ojazdené exempláre možno dostať za celkom priaznivé ceny.

Sprinter je dodávkou s pohonom zadných kolies a maximálnou celkovou hmotnosťou v rozmedzí 2,6–4,6 tony podľa verzie. Na  pohon slúžia v drvivej väčšine vznetové motory, jediným benzínovým agregátom je jednotka 2,3 litra so solídnym výkonom 105 kW, ktorý sa však rovnako k charakteru dodávky veľmi nehodí. Diesely začínali pri nepreplňovanom agregáte 2,3 D s výkonom len 58 kW. Nasledoval preplňovaný päťvalec s výkonom 75 alebo 90 kW. Tieto motory boli k dispozícii do modernizácie v roku 2000. Po nej sa už pod kapotou po boku jediného zážihového motora objavili modernejšie agregáty CDI. Základom je motor 2,2 v troch veľmi rozdielnych úrovniach výkonu - 60, 80 a 95 kW. Najsilnejším agregátom sa stal päťvalec 2,7 litra s výkonom 115 kW.

Výbava

Z hľadiska výbavy nemožno pri úžitkových Sprinteroch očakávať ktovieaké nadštandardné prvky. Ide tu predovšetkým o praktické záležitosti, ako je potrebné centrálne zamykanie alebo nastavovanie zrkadiel, komfortné prvky vo veľkej miere nie sú zastúpené.

Design

Mercedes Sprinter prvej generácie patrí ešte k dodávkam s čisto utilitárnym dizajnom. Auto sa v podstate vzhľadovo nelíši od mnohých ostatných konkurentov a príslušnosť k značke hlása iba maska chladiča. Jednoduché tvary sú účelné, ale rozhodne nevyvolávajú ktovieaké estetické zážitky.

Spotreba

Veľký Sprinter má o niečo ľahšiu konštrukciu ako rad konkurentov, čo mu dáva výhodu v podobe nižších nárokov na palivo. Aj pri zaťaženom vozidle je totiž poznať trochu rozdiel a práve pod veľkým zaťažením potom spotreba s každým kilogramom navyše pri dodávkových vozidlách  rastie výraznejšie. Preto je Sprinter vcelku príjemne úsporný.

Jazdné vlastnosti

V rámci dodávkových vozidiel má Sprinter ľahko nadštandardné jazdné vlastnosti, hoci tu ide predovšetkým o istejšie držanie stopy a presnejšie riadenie. Správanie v zákrutách je vcelku štandardné a dané náhonom zadnej nápravy.

Bezpečnosť

Na bezpečnosť sa pri  dodávkových vozidlách v čase vzniku prvého Sprintera nekládol taký dôraz, a preto aj tu platí, že ochrana posádky je viacmenej skôr základná. V bezpečnostnej výbave nájdeme maximálne čelné airbagy.

Praktickosť

Podobne ako u väčšiny konkurentov nie je v oblasti praktickosti veľkej dodávke od Mercedesu čo vytýkať. Auto bolo dostupné v celom rade prevedení s rôznymi dĺžkami karosérie a jej špecifickou konfiguráciou. Nákladový priestor je bohato dimenzovaný.

Komfort

Sprinter je na dodávku svojho veku aj nadštandardne komfortný, podieľa sa na tom celkové naladenie podvozku a dobré správanie auta. Vo výbave vozidla však nemožno očakávať príliš veľa komfortných prvkov. Pochopiteľne, napríklad verzie pre rozvoz osôb, môžu byť lepšie vybavené.

Prevádzkové náklady

Hoci je Mercedes Sprinter vcelku úsporná dodávka, prevádzkové náklady u nej budú na rovnakej alebo mierne vyššej úrovni ako u konkurencie. Dôvodom je bohužiaľ trochu vyšší výskyt porúch na vozidle. Ich odstránenie v značkových servisoch môže byť navyše celkom drahé.Vyhrajte tablet
0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100