OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Mitsubishi Outlander (2003–2006)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Spoľahlivosť

Dobré jazdné vlastnosti

Priaznivé ceny

Kvalitné spracovanie

O vozidle

Podobne ako Nissan, aj ďalší japonský špecialista na off-roady, Mitsubishi, pomerne dlho otáľal so vstupom na pole kompaktných SUV. Deficit dohnal až v roku 2003 v Európe uvedený model Outlander, ktorý sa od roku 2001 predával v Japonsku pod označením Airtrek. Mitsubishi vsadilo na konzervatívne tvary zmiešané trochou športového šmrncu, a dodnes tak prvý Outlander vyzerá celkom k svetu. Outlander sa môže pochváliť elegantným a priestorným interiérom s výborným spracovaním a veľmi dobrým odhlučnením. S jednou výnimkou, automaticky priradený pohon zadných kolies občas vysiela do kabíny počuteľné rázy. Roky ukázali, že prvý Outlander je spoľahlivý automobil, na ktorom sa toho príliš nekazí. Ojazdené kúsky sú dnes k dostaniu za celkom atraktívne ceny. Jedným z dôvodov je fakt, že Outlander prvej generácie bol vybavený výhradne zážihovými motormi, úsporné turbodiesely tú jednoducho nenájdeme. Je to teda vozidlo pre tých, ktorým nebudú vadiť celkovo vyššie náklady na palivo, benzínové motory totiž nie sú príliš úsporné.

Základom bol štvorvalec s objemom dva litre a výkonom 100 kW, ktorý mohol byť kombinovaný aj len s pohonom prednej nápravy. Existuje aj slabšia varianta s výkonom 93 kW. Charakterovo solídny motor však prináša skôr len priemernú dynamiku. Lepšie sú na tom motory 2,4 litra, avšak nie variant s výkonom 102 kW. Silnejšia verzia Mivec mala 118 kW a udeľujúc vozidlu solídnu dynamiku, avšak vykúpenú už vyššou spotrebou. Najsilnejšími agregáty sa stali preplňované dvojlitre s výkonom 177 a neskôr aj pokojnejších 148 kW. Dynamika Outlandera je s nimi naozaj dobrá, avšak spotreba paliva je vysoká.

Výbava

U Mitsubishi Outlander prvej generácie sa výrobca príliš nezaoberal výbavovým balíčkami, auto rovno ponúkal s veľmi solídnou várkou prvkov. Nechýba automatická klimatizácia a rad ďalších komfortných prvkov, na druhú stranu niektorí konkurenti ponúknu predsa len ešte o trochu viac.

Design

Mitsubishi Outlander prvej generácie sa svojím vzhľadom snaží skôr než SUV tváriť ako kombi so zvýšeným podvozkom. Výrobcovi sa podarilo skombinovať konzervatívne tvary so zaujímavými športovými detailmi a Outlander je celkovo príjemný elegantný automobil.

Spotreba

Spotreba paliva je tak trochu kameňom úrazu Outlandera. Prvá generácia tohto japonského SUV totiž nemala pod kapotou žiadny úsporný vznetový motor, na výber boli len zážihové agregáty, ktoré síce prinášajú solídnu dynamiku, ale ich spotreba je zbytočne vysoká. V skutočnosti pôjde len málokedy udržať spotrebu pod desiatimi litrami.

Jazdné vlastnosti

Mitsubishi Outlander prvej generácie sa vyznačuje solídnymi jazdnými vlastnosťami aj celkovým správaním na ceste. Radosť kazia iba rázy, ktoré prichádzajú od zadnej nápravy pri jej pripájaní k pohonu. Jazdné správanie vozidla je dobre čitateľné a nezákerné.

Bezpečnosť

Outlander prvej generácie nárazovými testami Euro NCAP neprešiel, vzhľadom k vcelku robustnej konštrukcii a dobrej bezpečnostnej výbave možno predpokladať, že posádku ochráni dostatočne. Čelné a bočné airbagy sú tu štandardom.

Praktickosť

Z hľadiska praktickosti má prvý Mitsubishi Outlander dve stránky. Tou svetlou je výborná ponuka miesta pre posádku. Aj cestujúci vzadu majú dostatok pohodlia, miesto nechýba ani pred kolenami, ani nad hlavou. Druhou stranou mince je však batožinový priestor, ktorého objem 350 litrov je na viac ako 4,5 metra dlhé SUV naozaj skromný. Odkladacie priestory v kabíne sú tiež skôr menšie.

Komfort

Celkový komfort patrí k ďalším prednostiam Outlandera. Podvozok veľmi dobre filtruje nerovnosti a je veľká škoda, že pohodu rušia občasné rázy od pripojovanej zadnej nápravy. Pohodlné sú tiež sedadlá vozidla a interiér prekvapí vcelku jednoduchým, napriek tomu miestami nápaditým, a hlavne účelným riešením.

Prevádzkové náklady

Mitsubishi Outlander je spoľahlivý automobil, ktorý by ani po rokoch nemali trápiť výrazné ťažkosti. Lenže to, k priaznivým prevádzkovým nákladom nestačí. Vysoká spotreba paliva a celkovo vyššie výdavky za prípadné opravy a náhradné diely robia z kompaktného SUV Mitsubishi nákladnejšiu záležitosť. 0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100