OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Nissan Almera (2000–2007)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Veľmi dobré jazdné vlastnosti

Priaznivé prevádzkové náklady

Dostatok odkladacích miest

Solídná spoľahlivosť

Úsporné motory

O vozidle

Nissan Almera je kompaktný hatchback japonskej automobilky. Od roku 2000 sa v britskej továrni Nissanu vyrábala jeho druhá generácia. Auto má skôr konzervatívne, zaguľatené tvary, ktoré sú síce zaujímavejšie a nápaditejšie než u vyložene nudnej prvej generácii, avšakozajstných priaznivcov si získavajú len zriedka. Almera bola k dispozícii ako troj a päťdverový hatchback a od roku 2001 aj ako sedan. Výroba modelu bola prakticky bez náhrady ukončená v roku 2007, Nissan totiž za náhradu vyhlásil kompaktný crossover Qashqai. Na niektorých trhoch však neskôr predsa len Almeru nahradil model Tiida. Almera je však doteraz posledným klasickým vozidlom „golf-klasse“ tejto japonskej automobilky. Vyznačuje sa veľmi dobrými jazdnými vlastnosťami, za ktoré vďačí predovšetkým zadnej náprave s konštrukciou multi-link. Vývojárom sa pritom podarilo dobre naladiť odpruženie, takže Almera je zároveň dosť komfortná. Medzi hatchbackom a sedanom sú však medzi jazdnými vlastnosťami rozdiely, sedan je trochu nepokojnejší, zadná náprava má v zákrutách tendenciu odskakovať a vozidlo trochu viac pláva.

Čo sa priestoru pre posádku týka, ten trochu zaostáva za vtedajším štandardom triedy. Nájdu sa tu aj mierne nedostatky v spracovaní a použité materiály by miestami mohli byť tiež hodnotnejšie. Tieto nedostatky však nie sú tak závažné. Trochu horšie je to s miestom na zadných sedadlách, kde sa nedostáva priestoru pre kolená cestujúcich. Ani batožinový priestor si medaily nezaslúži, objem u hatchbacku je skôr podpriemerných 330 litrov. Sedan je na tom so 425 litrami lepšie, avšak do batožinového priestoru je horší prístup a tiež je menšia variabilita. Zadné sedadlá idú síce sklápať, avšak vzniknutý priechod je menších rozmerov.

Almera sa môže pochváliť úspornými a celkom dynamickými motormi. Základom je tisícpäťstovka s výkonom 66 kW, po modernizácii, ku ktorej došlo už v roku 2002, potom dával motor výkon 72 kW. Obe verzie pre pohon vozidla stačia a nie sú vôbec nesústredené. Objemnejšia tisícosemstovka ponúkne slušných 84 a po modernizácii 85 kW a zvezenie s ňou je aj celkom dynamické. Turbodiesely sú medzi ojazdenými autami u Almery vzácnejším javom. Voz bol ponúkaný najprv s trochu hrubým agregátom vlastnej konštrukcie Nissan o výkone 81 a neskôr 82 kW. Táto pohonná jednotka je najproblematickejšia z motorov. Lepšia voľba je tak buď základný 1,5 dCi s výkonom 60 kW alebo naopak veľmi dynamický 2,2 dCi so 100 kW. Oba motory pochádzajú od aliančného partnera Nissan, automobilky Renault.

Výbava

Výbava Almery je trochu orieškom. Základné verzie totiž veľmi dobre vybavené nebývali, ale vyššie stupne výbav naopak dokázali ponúknuť aj veľmi komfortné prvky. Na trhu ojazdených vozidiel je tak dobré konkrétnu výbavy viac preskúmať.

Design

Vzhľadovo je síce druhá generácia Nissanu Almera zaujímavejšie ako tá prvá, ale aj tak je to celkom konzervatívny vozidlo s tvarmi, ktoré nie sú vyložene páčivé. Na druhú stranu sa im nedá uprieť určitú nadčasovosť, a hoci v dnešnej dobe je už vek na Almere vidieť, starne aspoň dôstojne.

Spotreba

Priaznivá spotreba paliva je jednou z predností Almery. Prehnané nároky na palivo nemajú ani benzínové motory, ktoré pritom poskytujú veľmi dobrú dynamiku. Sú dôkazom toho, že ekologickými normami nezviazané atmosférické motory môžu byť výkonné i úsporné zároveň. Ešte menšie nároky na palivo majú pochopiteľne turbodiesely, tie sú však vzácnejšie.

Jazdné vlastnosti

Nissan Almera má na hatchback svojho veku veľmi dobré jazdné vlastnosti, ale platí to práve len pre troj-a päťdverovou variantu. Sedan je trochu nervóznejší, a tak dobrý dojem ako kratšia verzia, nebudí.

Bezpečnosť

V nárazových testoch Euro NCAP získal Nissan Almera v roku 2001 štvorhviezdičkové hodnotenie, čo bolo veľmi výrazné vylepšenia oproti predchádzajúcej generácii. Z dnešného pohľadu už síce vozu schádzajú niektoré bezpečnostné prvky, ale aj tak si auto zachováva solídnu bezpečnosť, na ktorej sa podieľajú aj dobré jazdné vlastnosti.

Praktickosť

V nižšej strednej triede nájdeme viac priestrornejších vozov, ako je Nissan Almera. Cestujúci vzadu si budú sťažovať hlavne na menšie množstvo miesta pred kolenami. Batožinový priestor tiež nepatrí k rekordným, hatchback pojme 330 litrov nákladu, sedan 425 litrov. U neho je však nutné počítať s horším prístupom k batožine a tiež menšiou využiteľnosťou priestoru po sklopení sedadiel. Tu totiž vznikne priechod len menších rozmerov.

Komfort

Aj veľmi dobre naladený podvozok z hľadiska jazdných vlastností môže poskytnúť zároveň slušný cestovný komfort. Nissan Almera druhej generácie je toho dôkazom, inžinierom Nissanu sa podarilo nájsť veľmi dobrý kompromis.

Prevádzkové náklady

Almera sa v štatistikách spoľahlivosti pohybuje ľahko nad priemerom vozidiel svojej kategórie a veku. Voz väčšinou netrápia výrazné mechanické problémy, menej výhodný je z tohto hľadiska len pôvodné turbodiesel 2,2 litra od Nissanu. Častejšie ako u súperov však Almera vyžaduje napríklad opravy hrdzavejúceho výfuku a hrdza je celkovo jej nepriateľom. Rozumná spotreba motorov potom znamená, že celkové prevádzkové náklady by mali byť príjemne nízke.Vyhrajte tablet
0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100