OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Nissan Navara (2004–2015)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Výborné terénne schopnosti

Často bohatá výbava

Spoľahlivosť a robustná konštrukcia

Silné motory

O vozidle

Nissan Navara je jedným z mála klasických terénnych pick-upov na našom trhu. V aktuálnom prevedení sa vyrába od roku 2004, s tým, že v roku 2010 prekonal automobil facelift, ktorý priniesol predovšetkým o niečo modernejšiu tvár, vylepšením prešla aj technika pod kapotou. Na prvý pohľad je Navara majestátny automobil s predovšetkým úžitkovými vlastnosťami. Voz bol dodávaný celkom v troch prevedeniach – s kabínou King Cab s dvojicou skôr núdzových miest vzadu, alebo vo verzii Double Cab s predĺženou kabínou s klasickou zadnou dvojicou dverí, a celkovo piatimi plnohodnotnými miestami pre posádku. Táto verzia navyše existuje aj v prevedení s predĺženou ložnou plochou. Najčastejšie však na trhu narazíme na prevedenie Double Cab klasickej dĺžky, iné varianty sú podstatne vzácnejšie, a aj preto sa predajca rozhodol v posledných rokoch ponúkať na našom trhu len túto najpopulárnejšiu konfiguráciu kabíny. Samotná ložná plocha môže byť vybavená nadstavbami, ktoré ukryjú náklad pred zrakmi zlodejov, či rozmarmi počasia. Ložná plocha je pri prevedení Double Cab dlhá 1511 milimetrov, King Cab ponúkne 1861 mm. Maximálna šírka plochy je 1560 mm, medzi podbehmi potom 1130 mm. Výška po hranu bočníc je 457 mm. Prepravná kapacita je teda naozaj veľká.

Mohutný automobil s viac ako päťmetrovou dĺžkou sa vyznačuje drsným dizajnom, ktorý určite budí rešpekt. V interiéri je situácia trochu umiernenejšia a napríklad použité materiály naznačujú úžitkové zameranie vozidla – tvrdé a na pohľad obyčajné plasty tu prevládajú. Vozidlá po facelifte sú na tom z estetického hľadiska v oblasti interiéru určite lepšie. Jazda s veľkým pick-upom je dosť špecifická. Auto má lichobežníkovú nápravu vpredu, a tuhú vzadu, táto kombinácia znamená dobrú ovládateľnosť na ceste, aj tak však prichádzajú v zákrutách výrazné náklony, a pomerne skoré tendencie k opúšťaniu stopy. Správanie je však dobre čitateľné. K pohonu zadných kolies možno pripojiť aj tie predné, a auto má kvôli lepšej priechodnosti terénom aj redukčnú prevodovku, a diferenciál s obmedzenou svornosťou a uzávierkou. Limitujúca je v teréne dĺžka vozidla, respektíve jeho veľmi dlhý rázvor, ktorý obmedzuje prechodové uhly. Posádke vie Navara ponúknuť veľmi solídny komfort – jazda býva vcelku pohodlná, a nerovnosti filtruje vozidlo dobre, hoci občas je poznať nervozita zadnej pevnej nápravy. Navara môže mať prekvapivo bohatú výbavu s celým radom komfortných prvkov.


O pohon veľkého pick-upu sa starajú výhradne vznetové motory. Pred modernizáciou išlo o štvorvalec s objemom 2,5 litra a výkonom 106 alebo 126 kW. Motor prekvapí aj v slabšej verzii solídnou dynamikou a celkovou pružnosťou a ťažnou silou, ktorá umožňuje Navarre voziť náklad s hmotnosťou až zhruba 800 kilogramov podľa prevedenia, a ťahať ťažké prívesy. Po facelifte v roku 2010 sa pod kapotou objavil modernizovaný štvorvalec 2,5 dCi – jeho základný výkon 106 kW bol zachovaný, silnejší variant však nanovo disponuje veľmi solídnymi 140 kW. Výnimočne sa potom môžeme stretnúť aj so šesťvalcovým turbodieselom 3,0 dCi s výkonom dosť slušných 170 kW. S ním je Navara naozaj svižným vozidlom s vysokou prepravnou i ťažnou kapacitou.

Výbava

Predovšetkým pracovne zameraný a v teréne schopný pick-up prekvapí záujemcov aj solídnou výbavou. V tej síce chýbajú vyslovene luxusné prvky, avšak klimatizácia, elektrické ovládanie dverí, centrálne zamykanie, alebo aj tempomat nie sú ničím neobvyklým, hoci niektoré z týchto prvkov sú dostupné až pri vyšších stupňoch výbavy.

Design

Nissan Navara je drsne vyzerajúci pick-up, ktorý dáva jasne najavo svoje pracovné a terénne zameranie. Autá po facelifte vyzerajú o niečo modernejšie, a Navara v akomkoľvek prevedení bude na ceste budiť určite solídny rešpekt. Za vonkajším dizajnom však trochu zaostáva prevedenie interiéru.

Spotreba

Väčšinou je Navara k zohnaniu s niektorou verziou dvoj a pol litrového turbodieselového štvorvalca. Ten vie byť vzhľadom k hmotnosti a jazdným odporom auta prekvapivo úsporný, avšak oproti bežným vozidlám je pochopiteľne spotreba vysoká.

Jazdné vlastnosti

Rámová konštrukcia s tuhou zadnou a lichobežníkovou prednou nápravou nie je to pravé pre špičkové jazdné vlastnosti na ceste. Tie by však od pracovného pick-upu očakával málokto, dôležité tak je, že správanie auta je dobre čitateľné, a prichádzajúci limit podvozku prezrádzajú výrazné náklony karosérie aj pískanie pneumatík skôr, ako dôjde ku kritickej situácii.

Bezpečnosť

Pri veľkých pick-upoch je z hľadiska bezpečnosti problémom ich samotná konštrukcia. Rám je vlastne jediným pevným a bezpečnostným prvkom, karoséria mu v tomto prípade príliš nepomáha. To dokázali aj nárazové test Euro NCAP, ktoré Navara absolvovala hneď dvakrát. Najprv s tragickým skóre jedinej, naviac ešte preškrtnutej hviezdičky, po úpravách (od VIN VSKCVND40U0016577) potom automobil získal tri hviezdičky. Aj tak sa rám pri mohutnom náraze zlomil, a prenikol do priestoru kabíny pre cestujúcich.

Praktickosť

Navara je predovšetkým vysoko praktický a užitočný automobil. Svojou prepravnou kapacitou prekonáva všetky klasické off-roady, a preto je často používaná ako montážne vozidlo do ťažko prístupných miest, alebo ako zásobovacie auto v horských oblastiach.

Komfort

Jazdný komfort v Nissane Navara je prekvapivo solídny. Odpruženie je naladené komfortne, a tuhá zadná náprava neposkakuje výrazne ani pri nezaťaženom aute. Pravda, na sériu nerovností je jej nervozita poznať, a posádka ju pocíti. Ku komfortu prispievajú pohodlné sedadlá a tiež dobrá výbava pick-upu.

Prevádzkové náklady

Základ konštrukcie Nissanu Navara je vcelku jednoduchý, a auto sa vyznačuje dobrou spoľahlivosťou aj celkom vysokou trvanlivosťou. Aj tak je vzhľadom k vyššej spotrebe paliva, a predsa len vyšším cenám náhradných dielov potrebné počítať s vyššími prevádzkovými nákladmi.

Nissan Navara0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100