OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Toyota Land Cruiser 100 (1997–2007)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Výborné terénne vlastnosti

Výborná výbava

Veľký vnútorný priestor

Komfortné odpruženie

Spoľahlivosť a výnimočná trvanlivosť

O vozidle

Toyota Land Cruiser je bezpochyby legendou medzi pravovernými terénnymi automobilmi. Postupnými modernizáciami sa z vozidla s veľmi prospechárskymi charakterom stal zároveň veľmi luxusný off-road, ktorý nerobí kompromisy v schopnostiach jazdy v teréne ani v robustnosti a trvanlivosti konštrukcie. V roku 1996 bol na trh uvedený Land Cruiser série 90, ktorý definitívne rozvetvil dovtedy jednotnú sériu so širokou ponukou modelov. Kým Land Cruiser 90 sa stal menším a užitkovejším vozidlom, v modeli série 100 vyrábanom od roku 1998 nájdeme jedného z mála konkurentov Range Roveru. Mohutný a luxusný pravoverný off-road sa vyrábal až do roku 2007, a hoci nie je na trhu ojazdených vozidiel celkom bežnou záležitosťou, naraziť na neho dá.

Veľký Land Cruiser zaujme aj po rokoch svojim mohutným výzorom, ktorý jasne dáva najavo, že toto nie je žiadne vymäknuté SUV. Na druhú stranu má v sebe obrovský Land Cruiser 100 aj toľko elegancie, že nevyzerá tak užitkovo ako bežné off-roady. Nie nadarmo si tento veľký terénny automobil majitelia často kupovali ako originálnejšiu a sofistikovanú náhradu veľkých limuzín, ako je Mercedes triedy S alebo BMW rady 7. Za  nimi nezaostáva v jazdnom komforte a ponuka vnútorného priestoru je ešte lepšia. Na druhú stranu, samozrejme zaostáva jazdnými vlastnosťami, a predsa len trochu aj v oblasti výbavy. Aj keď je na stovkovom Land Cruiseri vidieť vek a jednotlivé exempláre môžu mať naozaj vysoké nájazdy, auto bude svojmu majiteľovi spoľahlivo slúžiť kľudne ešte veľmi dlho. Motory aj kompletná mechanika autá sú veľmi spoľahlivé a trvanlivé, veľký Land Cruiser patrí k naozaj nezničiteľným autám. Zaujímavosťou je, že v Európe predávaný model dostal vpredu nezávislé zavesenie kolies, zatiaľ čo na mimoeurópskych trhoch sa predávalo vozidlo s klasickou tuhou nápravou.

Pod mohutnou kapotou veľkého off-roadu sa nachádzajú silné motory, pri ktorých je však potrebné počítať s relatívne vysokou spotrebou paliva. Benzínový osemvalec s ohromným objemom 4,7 litra dáva výkon solídnych 173 kW (od roku 2002 175 kW), avšak je tu nutné počítať s na dnešné pomery naozaj vysokou spotrebou paliva. Mohutný šesťvalcový turbodiesel s objemom 4,2 litra a výkonom 125 alebo neskôr 150 kW je podstatne hospodárnejší a podobne ako pri benzínovom osemvalci sa dá počítať s vysokou životnosťou. Avšak hospodárnejšie v tomto prípade neznamená vyslovene úsporný, aj tak zostáva spotreba paliva vysoká.

Výbava

Land Cruiser 100 sa môže pochváliť aj veľmi dobrou základnou výbavou. Automobil, ktorý sa ako jeden z mála môže postaviť legendárnemu Range Roveru, rozhodne na výbave nešetril, takže tu nájdeme napríklad osem airbagov, klimatizáciu a ďalšie komfortné prvky, ktoré boli v čase vzniku modelu špičkou.

Design

Obrovský Land Cruiser 100 vyrábaný už od roku 1998 nevyzerá dnes úplne moderne, avšak jeho off-roadový charakter vlastne vzhľad auta tak trochu ospravedlňuje. Mohutný automobil dnes už však nevyzerá tak luxusne ako v dobe svojho vzniku, napriek tomu stále dokáže budiť rešpekt.

Spotreba

Veľký Land Cruiser 100 si určite nebude zaobstarávať nikto, kto hľadá úsporný automobil. Avšak spotreba tak osemvalcového benzínovom agregátu, ako veľkého šesťvalcového dieselu rastie možno až nad očakávanie. Diesel je úspornejší, ale aj tak je potrebné počítať s vysokými výdavkami za palivo.

Jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti Land Cruisera sú dané celkovou terénnou koncepciou vozidla. Základom je rámová konštrukcia, avšak európske modely majú vpredu nezávislé zavesenie kolies, ktoré zlepšuje ovládateľnosť. Aj tak je však treba počítať s vysokou hmotnosťou vozidla a jeho vyššie položeným ťažiskom.

Bezpečnosť

Veľký off-road značky Toyota opäť nárazovými testami Euro NCAP neprešiel. Avšak mohutný automobil s dosť robustnou konštrukciou dokáže posádku ochrániť veľmi dobre. Auto navyše poskytuje veľmi dobrú ochranu aj v teréne.

Praktickosť

Toyota Land Cruiser 100 je rozmerný automobil, ktorý ponúka posádke viac než dostatok miesta. Jeho batožinový priestor v dlhej zadnej časti pojme v základnej konfigurácii až neuveriteľných 1317 litrov nákladu, a po sklopení zadných sedadiel dokonca 2212 litrov. Podobnou prepravnou kapacitou sa nemôže chváliť mnoho automobilov. 

Komfort

Vysoká hmotnosť, komfortné odpruženie, a v mnohých konfiguráciách dokonca vzduchové odpruženie podvozku znamenajú veľmi dobrý cestovný komfort, ktorý ešte vylepšujú veľkorysé sedadlá a celkovo dobrá výbava. Predsa len je treba počítať s väčšou hlučnosťou pri vyšších rýchlostiach.

Prevádzkové náklady

Pri veľkom off-roade je opäť potrebné počítať s veľmi vysokými prevádzkovými nákladmi. Land Cruiser nie je v praxi rozhodne úsporným vozidlom a prípadné opravy tiež budú vyžadovať vyššie investície. Avšak je nutné podotknúť, že aj napriek svojmu veku je Land Cruiser 100 stále veľmi spoľahlivý automobil, ktorý sa môže chváliť naozaj nadštandardnou trvanlivosťou. Aj to je jednou z jeho veľkých výhod.

Toyota Land CruiserVyhrajte tablet
0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100