OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Toyota Yaris (2005–2011)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Spoľahlivosť

Dynamické motory

Dobrý vnútorný priestor

Nízka spotreba

Dobré jazdné vlastnosti

Kvalitné spracovanie

O vozidle

Druhá generácia Toyoty Yaris nadväzuje na úspešnú prvú, napriek tomu nepatrí na našom trhu k najbežnejším autám segmentu B. Ojazdené exempláre si napokon držia vyššiu cenu, ktorá je daná predovšetkým celkovo veľmi vyváženými vlastnosťami vozidla a jeho vysokou spoľahlivosťou. Jazdenky tak väčšinou nehľadajú kupca príliš dlho. Yaris druhej generácie je totiž naozaj vzácnym exemplárom celkovo podareného vozu, snáď len bacuľatý, pre niekoho trochu opuchnutý dizajn, nemusí byť všetkým prípadným záujemcom po chuti. Potom už väčšinou prichádzajú len klady. Spoľahlivosť je pokladaná veľmi vysoko, podobne dôležité sú napokon kvality pohonných jednotiek. Tie u Yarisa začínajú na litrovom trojvalci s výkonom 51 kW. Takto objemné jednotky väčšinou považujeme za nedostatočné, pravda v tomto prípade sa jedná o výnimku. Pokiaľ nemá Yaris slúžiť k dlhým cestám, ide o plne dostačujúci agregát, ktorý patrí napríklad podľa ankety Inernational Engine of the Year k dlhodobo najlepším malým jednotkám (ankete vo svojej objemovej kategórii vládol v rokoch 2007 - 2010). Oproti konkurentom vyniká pružnosťou, aj slušnou kultivovanosťou chodu. Druhý výkonový stupeň predstavuje štvorvalec 1,33 litra s variabilným časovaním ventilov. Ten ponúkne 64 a po modernizácii dokonca 74 kW a pre Yaris je viac ako dostatočnou pohonnou jednotkou. Napriek tomu sa môžeme stretnúť aj so silnejšími prevedeniami. Tisícpäťstovka má výkon 80 kW a športové prevedenie T-Sport má motor 1.8 VVT-i s výkonom 98 kW. Diesel je tu jediný, napokon vzhľadom ku kvalitám a úspornosti zážihových jednotiek po ňom mnoho záujemcov netúžilo. Motor 1.4 D4-D má solídny výkon 66 kW. Yaris tak má v takmer vo všetkých vyhotoveniach aj solídnu dynamiku.

Yaris druhej generácie má aj vcelku dobre spracovaný interiér, v ktorom napokon nájdeme jednu z mála necností vozu. Tou je prístrojová kaplnka s digitálnymi ukazovateľmi umiestnená uprostred palubnej dosky. Čitateľnosť netrpí, ale horšie je to s pozornosťou vodiča, ktorý pre kontrolu bežných údajov musia uhýbať pohľadom. Interiér sa tiež inak vyznačuje solídnou priestornosťou, aj batožinový priestor s objemom 270 litrov patrí k solídnemu priemeru.

Výbava

Aj výbava Toyoty Yaris patrí k nadpriemeru svojej triedy, čo odrážala aj vyššia cena vozidla. Tou sa Yaris nikdy nevtieral. Zákazníci tak nezriedka volili aj lepšie vybavené verzie, príplatky totiž neboli také drastické ako u konkurencie. A preto sa dá Yaris zohnať aj s naozaj zaujímavou výbavou, extrémom môžu byť navigačný systém a na malý automobil naozaj neobvyklá zadná parkovacia kamera.

Design

Druhá generácia Toyoty Yaris sa vyznačuje výrazne guľatým, resp. povedať bacuľatým, dizajnom. Ten sa nemusí páčiť každému, na druhej strane proporcie umožňujú dobre využiť obstavaný priestor. Interiér vozidla pôsobí aj kvôli stredovej kaplnke trochu obyčajným dojmom.

Spotreba

Pohonné jednotky Toyoty Yaris sú vyložene podarené. Vyznačujú sa dobrou pružnosťou a majú príjemne nízku spotrebu paliva. Platí to v podstate naprieč portfóliom, u výkonnejších motorov musíme samozrejme počítať s patričným nárastom spotreby, tá stále zostáva v priaznivých medziach. Aj preto je jediný turbodiesel v ponuke medzi ojazdenými vozidlami veľkou vzácnosťou.

Jazdné vlastnosti

Druhý Yaris má tiež veľmi dobré jazdné vlastnosti, vedenie stopy je príkladné a aj nedotáčavosť sa prejavuje naozaj čo možno najneskôr. K absolútnej špičke chýba trochu viac športového elánu a možno málinko priamejšie riadenie. 

Bezpečnosť

Yaris druhej generácie patril v roku 2005 k jedným z prvých malých vozidiel, ktoré získali maximálne päťhviezdičkové hodnotenie v nárazových testoch Euro NCAP. Auto sa tak môže nadpriemernou bezpečnosťou (na svoju kategóriu) chváliť dodnes. Štandardom sú však len čelné airbagy, bočné sa pridávajú až v druhom stupni výbavy.

Praktickosť

Druhý Yaris patrí k ľahko nadpriemerne priestorným autám svojej kategórie, môže za to aj bacuľatá karoséria. V interiéri nie je núdza o odkladacie miesta a batožinový priestor pojme solídnych 270 litrov nákladu.

Komfort

Veľmi dobré jazdné vlastnosti nijako neovplyvňujú jazdný komfort, ktorý sa tiež radí k nadpriemeru v triede. Komfort zvyšuje aj dobrá vnútorná priestornosť a kvalitné vyhotovenie interiéru, Yaris sa navyše dá zohnať aj v nadštandardne vybavených verziách.

Prevádzkové náklady

K úsporným motorom sa medzi prednosti Toyoty Yaris radí tiež vysoká spoľahlivosť auta. Ten patrí k najspoľahlivejším ojazdeným autám vôbec, môže za to nekomplikovaná a často rokmi preverená technika aj japonská precíznosť. Prevádzkové náklady Yarisu sú tak veľmi priaznivé, do servisu je potreba väčšinou jazdiť len na pravidelné prehliadky.

Toyota YarisVyhrajte tablet
0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100