OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Volkswagen LT (1996–2006)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Široká ponuka verzií

Vnútorný priestor

Úsporné a silné motory

Dobrý komfort

Prekvapivo nižšia hmotnosť

O vozidle

Volkswagen LT je veľký dodávkový automobil ktorý koncern VW vyvinul v spolupráci s Daimlerom. Pri ňom nesie obdobný automobil označenie Sprinter. LT sa podobne ako ostatné dodávkové vozidlá vyznačuje jednoducho tvarovanou rozmernou karosériou, ktorá bola dostupná v celej rade rozličných konfigurácií. Okrem klasického skriňového furgonu v troch dĺžkach karosérie a dvoch výškach existujú aj osobné presklené verzie na prepravu väčšieho množstva cestujúcich. K dispozícii bol aj samotný podvozok na inštaláciu ľubovoľnej nadstavby. LT po Sprinterovi zdedil oproti konkurentom prekvapivo ľahkú konštrukciu, ktorá pritom nie je na úkor celkovej pevnosti vozidla alebo trvanlivosti podvozkových dielov. Preto sa vozidlo vyznačuje priaznivou spotrebou, kvôli ktorej býva často vyhľadávané. Zaujímavé je, že zatiaľ čo Mercedes sa v prípade prvého Sprintera potýkal s väčšou nespoľahlivosťou, sesterský Volkswagen je celkovo hodnotený výrazne lepšie. Pochopiteľne je pri staršej dodávky s často vysokým nájazdom dobré preveriť stav dôležitých mechanických komponentov, avšak LT by mala byť celkovo jednou z menej problémových dodávok svojho veku. To sa tiež prejavuje v tom, že LT nie je nijako výrazne lacnejšia ako ojazdená dodávka so znakom Mercedesu.

Volkswagen LT je dodávkou s pohonom zadných kolies a maximálnou celkovou hmotnosťou v rozmedzí 2,6–4,6 tony podľa verzie. K pohonu veľké dodávky VW slúžia výhradne vznetové motory, experiment s benzínovým motorom si Volkswagen odpustil. Agregáty sú vlastnej konštrukcie a chvália sa väčšinou veľmi dobrou spoľahlivosťou v kombinácii s priaznivou spotrebou paliva. Základom je päťvalec TDI v niekoľkých prevedeniach – to najslabšie má výkon 61 kW, obľúbená prostredná verzia disponuje 80 kW a najvyššie naladenie vie z motora dostať 96 kW výkonu. V roku 2002 sa objavil aj nový štvorvalcový turbodiesel 2,8 TDI s najvyšším výkonom 116 kW – ten je obľúbenou pohonnou jednotkou predovšetkým pri modeloch s najvyššou nosnosťou.

Výbava

Z hľadiska výbavy nemožno pri úžitkových Sprinteroch očakávať ktovieaké nadštandardné prvky. Ide tu predovšetkým o praktické záležitosti, ako je potrebné centrálne zamykanie alebo nastavovanie zrkadiel, komfortné prvky vo veľkej miere zastúpené nie sú.

Design

Volkswagen LT druhej generácie vychádza z Mercedesu Sprinter prvej generácie a patrí ešte k dodávkam s čisto prospechárskymi dizajnom. Auto sa v podstate vzhľadovo nelíši od mnohých ostatných konkurentov a príslušnosť k značke hlása iba maska chladiča. Jednoduché tvary sú účelné, ale rozhodne nevyvolávajú ktovieaké estetické zážitky.

Spotreba

Veľký LT má o niečo ľahšiu konštrukciu ako mnoho konkurentov, čo mu dáva výhodu v podobe nižších nárokov na palivo. Aj pri zaťaženom vozidle je totiž rozdiel trochu poznať a práve pod veľkým zaťažením potom spotreba s každým kilogramom navyše pri dodávkových vozoch rastie výraznejšie. Preto je LT vcelku príjemne úsporný.

Jazdné vlastnosti

V rámci dodávkových vozov má LT aj ľahko nadštandardné jazdné vlastnosti, hoci tu ide predovšetkým o istejšie držanie stopy a presnejšie riadenie. Správanie v zákrutách je vcelku štandardné a dané náhonom zadnej nápravy.

Bezpečnosť

Na bezpečnosť sa pri dodávkových vozoch v čase vzniku druhého LT nekládol taký dôraz, a preto aj tu platí, že ochrana posádky je viacmenej skôr základná. V bezpečnostnej výbave nájdeme maximálne čelné airbagy.

Praktickosť

Podobne ako pri väčšine konkurentov nie je v oblasti praktickosti veľkej dodávke od Volkswagenu čo vytýkať. Auto bolo dostupné v širokej škále prevedení s rôznymi dĺžkami karosérie a jej konkrétnou konfiguráciou. Nákladový priestor je bohato dimenzovaný.

Komfort

LT je na dodávku svojho veku aj nadštandardne komfortný, podieľa sa na tom celkové naladenie podvozku a dobré správanie auta. Vo výbave vozidla však nemožno očakávať príliš veľa komfortných prvkov. Pochopiteľne napríklad verzie pre rozvoz osôb môžu byť vybavené lepšie.

Prevádzkové náklady

Hoci je Volkswagen LT súrodencom Mercedesu Sprinter, auto sa v praxi vyznačuje o niečo väčšou spoľahlivosťou. To tiež prináša trochu priaznivejšie prevádzkové náklady, výhodou je predsa len aj rozšírenejšia servisná sieť a ľahšia dostupnosť náhradných dielov.0800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100