OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Volvo XC70 (2007–2016)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Veľký vnútorný priestor

Elegantný dizajn

Bezpečnosť

Výborné sedadlá

Komfortný a kvalitný interiér

Verzia s pohonom všetkých kolies

O vozidle

Od roku 2007 je k dispozícii tretia generácie veľkého kombi značky Volvo so zvýšenou svetlou výškou. Vychádza z tretej generácie modelu V70 a ide skôr o evolúciu predchádzajúceho prevedenia, aspoň po vzhľadovej stránke. Tvary sa ešte trochu zaoblili, ale opäť ide o automobil, ktorý ctí tradičné hodnoty Volva. Oproti druhej generácii sa tá tretia zväčšila, stále však môžeme tvrdiť, že ide o vozidlo na rozhraní tried. Mnohé kombíky strednej triedy totiž majú podobnú veľkosť aj ponuku miesta. Avšak spracovaním a ponúkanými motormi sa predsa len XC70 radí skôr k vozidlám vyššej strednej triedy. Veľmi elegantné rodinné kombi kladie dôraz predovšetkým na vysokú úroveň bezpečia, a tak sme sa pri V70, a teda aj XC70 tretej generácie stretli premiérovo s niekoľkými novými bezpečnostnými prvkami, ktoré nezriedka nájdeme aj vo výbave ojazdených automobilov. Ide napríklad o varovanie pred vozidlom v mŕtvom uhle a ďalšie šikovné systémy. Volvo sa tak snaží udržať svoju imidž značky s najbezpečnejšími autami na trhu. A skutočne, V70, a teda aj XC70 patrí k najbezpečnejším vozidlám svojej kategórie a ako vozidlo na ďaleké cesty v plnom obsadení ho možno len odporučiť. Vedľa bezpečia je pre XC70 veľmi dôležitý aj komfort. Auto si dáva veľmi záležať na tlmení nerovností a na ceste sa pohojdáva podobne ladne ako niektoré ešte väčšie klasické SUV, a nerovnosti filtruje naozaj veľmi dobre. Pochvalu si zaslúži aj prevedenie interiéru, ktorý je zostavený z kvalitných materiálov s dobrým dôrazom na ergonómiu. Výnimkou je však usporiadanie stredovej konzoly, ktoré je trochu neprehľadné. Naopak veľkú pochvalu si zaslúžia sedadlá, a to aj tie v zadnej rade. Sedí sa v nich veľmi pohodlne a poskytujú telu výbornú oporu. Miesta má posádka tiež dostatok. Príkladné je tiež odhlučnenie pohonných jednotiek.

Pri nich došlo oproti predchádzajúcemu prevedeniu dobrodružnejšieho kombíku Volvo k výraznejšiemu rozšíreniu série. A predovšetkým tu na záujemcov o ojazdený automobil čaká jedna možná zrada – nie všetky XC70 totiž musia nutne mať pohon všetkých kolies, také prevedenia sú vzácnejšie. Už benzínový šesťvalec 3,2 litra možno mať s pohonom predných, alebo všetkých kolies. Motor má výkon 175 kW a dosť vysokú spotrebu paliva. Ešte silnejší a smädnejší je trojlitrový preplňovaný šesťvalec T6 s výkonom 210 alebo neskôr až 225 kW.

Ďaleko typickejšou pohonnou jednotkou je však niektorý z turbodieslov. Základom sa stal najprv päťvalec 2,4 D4 s výkonom 120 kW – aj tu je na výber z verzie s pohonom predných, alebo všetkých kolies. Silnejšie prevedenie päťvalca s výkonom 129 kW je k dostaniu v úspornom prevedení DRIVe, avšak výhradne s pohonom prednej nápravy. Motor D5 potom môže mať výkon solídnych 136 kW, a v novšom prevedení potom dokonca 151 kW a po modernizácii až 158 kW. Základný motor D4 bol neskôr nahradený novým dvojlitrovým agregátom s označením D3 so zhodným výkonom – 120 kW. Opäť tu zostáva možnosť voľby pohonu predných, alebo všetkých kolies a tiež je k dispozícii ekologická verzia DRIVe so zníženou spotrebou paliva a výhradne predným pohonom.

Výbava

Volvo XC70 opäť kladie dôraz na výbornú bezpečnostnú výbavu, ale ani o komfortné prvky tu nie je pochopiteľne núdza. Klimatizácia, elektricky nastaviteľné a vyhrievané zrkadlá a mnoho ďalších príjemných prvkov sú už v základnej výbave, vyššie stupne pridávajú ďalšie prvky ako napríklad tempomat. Pri najvyšších vyhotoveniach možno mať napríklad aj adaptívny tempomat.

Design

Tretia generácie Volva XC70 zostáva verná mohutným líniám, ktoré sú pre vozidlá švédskej automobilky tak typické. Pridáva k nim trochu viac oblých tvarov a celkovej elegancie, a tiež pre rad XC typické oplastovanie. XC70 pôsobí naozaj solídnym dojmom a jeho dizajn môžeme považovať za nadčasový. Vydarený je aj interiér.

Spotreba

Volvo XC70 tretej generácie dostalo pod kapotu oproti predchádzajúcemu prevedeniu širšiu ponuku motorov. Tie benzínové majú naozaj vysokú spotrebu, pri vznetových sa však držia v rozumných medziach. Spotrebu zníži aj výber verzie DRIVe s aerodynamickými úpravami a len pohonom predných kolies.

Jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti XC70 sa líši podľa prevedení. Verzie s pohonom všetkých kolies sú istejšie a trochu sa umravnilo ich mierne neočakávané správanie pri pripájaní zadnej nápravy. Verzie s pohonom prednej nápravy sa vyznačujú trochu výraznejšou nedotáčavosťou, ktorú pohon všetkých kolies sám nekoriguje. Náklony v zákrutách sú mierne väčšie.

Bezpečnosť

Veľké rodinné Volvá sú tradične jednými z najbezpečnejších automobilov na našich cestách a pre XC70 tretej generácie to platí obzvlášť. Auto má výbornú bezpečnostnú výbavu, už od základu šesticu airbagov, ich množstvo sa môže ešte rozrásť. Vyššie stupne výbavy môžu mať pokročilé systémy ako varovanie pred vozidlami v mŕtvom uhle, alebo adaptívny tempomat, niektoré také prvky boli tiež súčasťou príplatkovej výbavy. Pri ojazdených autách je dobré preveriť konkrétne výbavu, väčšinou je však celkom bohatá.

Praktickosť

Priestorný interiér Volva XC70 skrýva tiež množstvo odkladacích priestorov. Posádka tu má vo všetkých smeroch dostatok miesta, ani na zadných sedadlách nebudú cestujúci nijako trpieť. Veľmi praktický je tiež batožinový priestor, ktorý má objem 555 litrov, po sklopení zadných sedadiel dokonca 1580 litrov.

Komfort

Zvýšená svetlá výška a trochu iné naladenie podvozku prinášajú Volvu XC70 ešte plavnější jazdný prejav ako pri klasickej verzii. Tlmenie rázov aj filtrovanie nerovností je teda na naozaj veľmi dobrej úrovni. Interiér vozidla tiež prináša veľmi komfortnú atmosféru, ktorej dominujú špičkové sedadlá. Tie sú veľkoryso dimenzované a poskytujú výbornú oporu chrbtici. 

Prevádzkové náklady

Volvo XC70 tretej generácie sa v štatistikách spoľahlivosti neradí medzi veľké hviezdy, na vine je veľa celkom komplikovanej techniky. Viacero porúch sa podarilo odstrániť už v rámci garancií, ale je dobré preveriť servisnú históriu vozidla, a to, aké zásahy na ňom boli vykonané. Prípadné opravy totiž môžu výrazne navýšiť náklady na prevádzku automobilu, servis ani náhradné diely Volva nepatria k najlacnejším. Na druhú stranu mechanicky je XC70 trvanlivé vozidlo. Spotreba benzínových motorov je vyššia, diesely vedia jazdiť s príjemne nízkym prísunom paliva.

Volvo XC700800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100