OdobraťK porovnaniuZdieľaťOdoslať

Recenzia / Volvo XC90 (2002–2013)

Celkové hodnotenie:
Prečo kúpiť

Veľký vnútorný priestor

Elegantný dizajn

Výborný jazdný komfort

Bezpečnosť

Kvalitné spracovanie

O vozidle

Volvo XC90 je prvé SUV švédskej značky. Automobil, ktorý si získal zákazníkov osobitým a elegantným vzhľadom, priestorným, variabilným a výborne spracovaným aj vybaveným interiérom a tradičným dôrazom na bezpečnosť, sa vyrába len s malými zmenami už nezvyčajne dlho. Na trhu je od roku 2002 a aktuálny plán automobilky znie tak, že nástupca príde až koncom roka 2014. To znamená výrobu po dlhých 13 rokov, čo je v dnešnej hektickej dobe rýchlych modelových obmien naozaj neobvyklý počin. Aj napriek modernejším konkurentom pritom XC90 stále nemá o zákazníkov núdze a aj na trhu ojazdených vozidiel je to automobil, ktorý nového majiteľa nehľadá príliš dlho. Je to práve vďaka jeho prednostiam.

Za zmienku stojí predovšetkým interiér a jeho prevedenie. Volvo XC90 sa môže pýšiť naozaj kvalitným spracovaním a luxusným prevedením interiéru, ktoré rozhodne nezaostáva ani za oveľa modernejšou konkurenciou. Sedadlá sú veľmi pohodlné a vo vozidle je vo všetkých smeroch naozaj dostatok miesta. Pre veľké rodiny môže byť lákadlom aj variabilita interiéru, ktorý môže mať päť-alebo sedemmiestne usporiadanie. Tretí rad sedadiel sa dodáva na želanie a je určený skôr deťom. Tiež uberie trochu miesta, ktoré možno inak pod dvojitou podlahou využiť na odloženie menšieho množstva nákladu. Zostáva tu len menšie miesto pod dvojitou podlahou v úplne zadnej časti batožinového priestoru. Ten je kvôli dvojitej podlahe, ktorá prípadne ukrýva aj tretí rad sedadiel, trochu plytký, preto neprekvapí v podstate skôr priemerný objem 483 litrov, v sedemmiestnom usporiadaní potom 249 litrov. Úložné miesto pod podlahou však využiteľnosť výrazne vylepšuje. Sklopením zadných sedadiel získate priestor s objemom 1837 litrov. Praktické je tiež delené veko batožinového priestoru, jeho spodná časť sa sklápa do roviny s podlahou batožinového priestoru a možno takto vytvoriť naozaj dosť dlhú ložnú plochu.

Elegantné Volvo XC90 prežilo mnoho konkurenčných vozidiel len s minimálnymi zmenami vzhľadu, k čiastočným modernizáciám došlo v roku 2009 a 2012. Nejako zásadne sa nemenila ani technika modelu. Je potrebné počítať s tým, že podvozok je skôr komfortný a že sa Volvo s vysokou stavbou aj vysoko položeným ťažiskom v zákrutách výrazne nakláňa. Športový jazdný prejav nemožno od voza očakávať, naopak pokojná jazda so skvelým prehľadom o dianí v okolí je jeho doménou.

Pod kapotou môžeme nájsť celkom zvláštnu zostavu motorov. Základom bol zážihový motor 2,5 litra s výkonom 154 kW, nasleduje šesťvalec 3,2 litra s výkonom 175 kW a ďalej preplňovaný šesťvalec 2,9 T6 s výkonom 200 kW. Absolútnym vrcholom je potom osemvalec 4,4 litra s výkonom 232 kW. Silné benzínové motory majú skôr prestížny účel, XC90 môže byť rýchle akurát v priamke. Ich spotreba je naozaj vysoká. Jednotlivé zážihové motory boli postupne z ponuky vyraďované, až do súčasnosti zostal len šesťvalec 3,2 litra, ktorý v aktuálnom prevedení dáva 179 kW.

Ponuka dieselov je podstatne chudobnejšia – je to iba päťvalec 2,4 litra. V prevedení D (neskôr označované D4) má výkon 120 kW, čo nie je na veľké SUV mnoho, ale väčšine záujemcov o XC90 to bude stačiť. Verzia D5 mala výkon 136 kW, v novšej verzii potom 147 kW, čo už je veľmi rozumná porcia.

Výbava

Už základná výbava veľkého XC90 je príjemne bohatá, samozrejmosťou je dvojzónová klimatizácia, tempomat, šesť airbagov, oneskorené zhasínanie svetlometov a ďalšie komfortné prvky. Na trhu pritom nie je núdza ani o výrazne lepšie vybavené modely, ktoré majú kožené čalúnenie, výkonné audiosústavy a ďalšie komfortné záležitosti.

Design

Volvo XC90 je dizajnovo mimoriadne vydarené veľké SUV, u ktorého ani po viac ako desiatich rokoch výroby nie sú takpovediac vidieť vrásky. Vzhľad auta je elegantný, až majestátny a XC90 pôsobí naozaj hodnotným dojmom. Ako dokazujú len minimálne úpravy pri faceliftoch, dizajn je naozaj nadčasový a XC90 nebude výrazne starnúť ani naďalej.

Spotreba

Vek sa na veľkom SUV od Volva prejavuje na iných miestach. Dnes je napríklad moderná úspora hmotnosti, XC90 je však naozaj ťažký automobil s vysoko položeným ťažiskom. To sa prejavuje aj na spotrebe motorov. V praxi najúspornejšie turbodiesely spotrebujú okolo desiatich litrov nafty na 100 kilometrov, čo je viac ako u modernejších konkurentov. Benzínové motory sú potom vyslovene smädné.

Jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti XC90 nepatria k prednostiam vozu, podvozok je však rozhodne nezákerný. Pohon všetkých kolies auto podrží v nepriaznivých podmienkach. Rýchle zmeny smeru a razantné prejazdy zákrut nie sú ukážkovou disciplínou XC90, auto sa výrazne nakláňa a nechá sa rozhýbať, častejšie ho musí krotiť stabilizačný systém. Stabilita v priamom smere je však veľmi dobrá.

Bezpečnosť

Vysoká úroveň bezpečia je jednou z hlavných predností XC90. V crashtestoch Euro NCAP získal automobil plné päťhviezdičkové hodnotenie už v roku 2003, avšak dodnes patrí k naozaj bezpečným autám. Podieľa sa na tom robustná a tuhá konštrukcia karosérie a pochopiteľne aj priebežne vylepšovaná bezpečnostná výbava.

Praktickosť

XC90 ponúka posádke takmer nadbytok priestoru, a má dokonca aj dobré možnosti vnútornej variability. Voz bol k dispozícii aj v sedemmiestnom prevedení, tretí rad sedadiel je však pochopiteľne určený skôr pre menších cestujúcich. Skladá sa do podlahy, pod ktorou je inak úložný priestor. Dvojitá podlaha sa nachádza aj v zadnej časti batožinového priestoru, možno tak výrazne vylepšiť jeho prepravnú kapacitu, ktorá činí 483 litrov. Praktické je dvojité veko, ktoré je možné sklopiť do roviny s podlahou priestoru. Nákladová hrana je však veľmi vysoko.

Komfort

Cestovný komfort je jednou z veľkých predností XC90. Auto má komfortné odpruženie, ktoré si poradí aj s naozaj rozbitými cestami s gráciou. Je však nutné počítať s náklonmi v zákrutách. Interiér sa môže pochváliť nielen dostatkom miesta, ale aj veľmi kvalitnými materiálmi a výborným spracovaním. Cestovať v XC90 je tak naozaj príjemné.

Prevádzkové náklady

Servis automobilov značky Volvo je finančne trochu náročnejší vzhľadom k hodinovým sadzbám servisov aj cenám náhradných dielov. XC90 sa navyše predovšetkým u starších ročníkov automobilov nemôže pochváliť ani hviezdnou spoľahlivosťou. Spolu s vyššou spotrebou paliva je tak potrebné počítať s tým, že prevádzka tohto auta bude finančne trochu náročnejšia.

Volvo XC900800 100 100 Volajte denne 8:00 - 22:00
  • Garáž
  • Upozornenie 0
  • Hľadať
Viac

Tím AAA AUTO Tím AAA AUTO

Dobrý deň , potrebujete poradiť s výberom auta? Nechajte nám na seba kontakt a my vám zavoláme späť.

Alebo volajte rovno 0800 100 100